Przejście do strony głównej Serwisu Internetowego Powiatu Brzeskiego
Zabytki
Pałac Goetzów Okocimskich
Zamek w Dębnie
Baszta w Czchowie
Zamek Tropsztyn
Szlak architektury drewnianej
Obiekty kultu religijnego
Powiat nocą
Atrakcje regionu
Bocheniec
Link
Wydarzenia
Turniej Rycerski w Dębnie 2003
Aktualności ze sportu
Przydatne strony
Strona główna Powiatu Brzeskiego
Strona Powiatowej Ligi Piłki Halowej w Brzesku
Strona Biuletynu Informacji Publicznej
Poprzednia wersja serwisu
News
Pałac Goetz - Okocimskich należy do najcenniejszych zabytków Małopolski, zajmuje szczególne miejsce wśród rezydencji ziemi krakowskiej. Położony jest w gminie Brzesko, 60 km od Krakowa. Obiekt został wybudowany końcem XIX wieku Jana II Albina Goetza -Okocimskiego, właściciela okocimskiego browaru oraz jego żonę hr. Zofię z Sumińskich.
Najstarsza część obiektu została wybudowana na podstawie wiedeńskiego atelier architektonicznego Fellner & Helmer. Na początku XX wieku pałac rozbudowano o część wschodnią, w oparciu o projekt wiedeńskiego architekta Leopolda Simony. Cały kompleks pałacowych budynków liczy ponad 40.000 m2, rozlokowany jest w rozległym, malowniczym parku utrzymanym w stylu angielskim. Obiekt, na który składa się zespół budynków ma formę podłużną i nieregularną, cechuje go bogaty wystrój architektoniczny i plastyczny. Dekorację zewnętrzną pałacu tworzą cokoły, pilastry, gzymsy i attyki.. Wnętrza zdobią z kolei: drewniane okładziny, szafy wbudowane w ściany, podłogi z wzorzystego parkietu, kasetonowe stropy, marmurowe kominki, oryginalne piece, terakotowe flizy, lustra oraz wspaniałe drewniane schody, które prowadzą z hallu na piętro. Wystroju dopełniają: metalowe balustrady, lampy, kraty i okucia drzwi. Do pałacu przylega kaplica, która zdobią m.in. marmurowe okładziny ścian.
Pełen uroku pałac w Okocimiu wymaga szybkiego remontu i konserwacji. Ten XIX-wieczny zespół pałacowo-parkowy czeka na inwestora. Obiekt doskonale nadaje się na cele szkoleniowe, konferencyjne i hotelowe.

Aktualności
Informacja o remontach na drogach powiatowych
Created by Jacek Leszczyński - 2003-2004